sjo

Македонија

Советот на јавни обвинители врши притисок врз Катица Јанева

А1он
Демократскиот сојуз, денешната расправа во Советот на јавни обвинители, за работата на специјалниот јавен обвинител, ја оценува како груб притисок и обид за блокада на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Аневски: Сакаме да знаеме колку и какви материјали и дал Заев на Јанева

А1он
Советот на обвинители сака да знае какви и колку материјали, од прислушуваните разговори, добила Специјалната обвинителка Јанева од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на 30
Македонија

Советот на обвинители решава за работењето на Катица Јанева без нејзино присуство

А1он
Пред еден час започна седницата на Советот на обвинители на која треба да се разгледува дали Специјалната обвинителка Катица Јанева постапила законски при примањето на
Македонија

Советот на јавни обвинители ќе расправа за работата на Специјалното обвинителство

А1он
Советот на јавни обвинители на Република Македонија на денешната седница треба да расправа за работата на Специјалното јавно обвинителство и за тоа како постапило во
Македонија

Комисијата за финансирање го одобри Буџетот на СЈО

А1он
Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска на седница ја прифати Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите
Македонија

Јанева под притисок: Се бара отчет, нема пари за 2016

А1он
Специјалната обвинителка Катица Јанева утре е повикана од Советот на обвинители за да одговора за досегашното работење. Советот на обвинители од Јанева ќе бара одговори
Македонија

Јанева бара измена на Законот за заштита на сведоци

А1он
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите укажува дека на состанокот на Специјалната јавна
Македонија

(ВИДЕО) Јанева: Јавно-обвинителските одлуки ќе бидат готови до 15-ти март

А1он
Иако новиот закон за кривична постапка предвидува доказите да бидат кај Јавниот обвинител, ова не е испочитувано за случајот „Пуч“. Доказите се во судот и