siluvanje

Македонија

Кривична пријава за велешанец осомничен за силување

А1он
Секторот за внатрешни работи –  Велес до Основното јавно обвинителство во  Велес поднесе кривична пријава против Д.Ѓ.(1977) од Велес  поради основано сомнение дека извршил кривично
Македонија

Македонија дел од глобалната кампања „Една милијарда се крева против насилство“

А1он
ВиДеј Македонија во соработка со Националната мрежа против семејно насилство и насилство врз жените се приклучува кон глобалната кампања ONE BILLION RISING за да се запре насилството
Македонија

16-годишен битолчанец силувал врсничка

А1он
Битолската полиција поднесе кривична пријава против 16-годишниот О.М., поради тоа што на 26-ти декември силувал своја врсничка. Малолетникот од Битола, откако ја пресретнал неговата сограѓанака,
Македонија

Кривична пријава за 43-годишен скопјанец за силување малолетничка

А1он
СВР-Скопје со кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство-Скопје го предаде лицето С.К. (43) од Скопје поради основано сомнение дека сторил кривично дело „силување“ предвидено
Свет

Силувано 7-годишно девојче во училишен тоалет во индиската држава Гоа

А1он
Седумгодишно девојче е силувано во училишниот тоалет во индиската држава Гоа, пренесоа француските медиуми. Злосторството е извршено во градот Васко да Гама. Се смета дека насилникот
Македонија

Скопјанец осомничен за полов напад врз малолетник

А1он
СВР-Скопје денескасо кривична пријава до надлежното Основно Јавно обвинителство – Скопје го предаде  С.Ј. (22) од Скопје, осомничен дека сторил кривично дело „полов напад врз малолетник