sdmm

Економија

(ВИДЕО) Анчевска: Историски најниско ниво на невработеност од 15.9 % невработеноста кај младите намалена на 29%

А1он
„Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев преку успешните економски мерки обезбеди пад на невработеноста на историски најниско ниво. Денес, стапката на невработеност е
Македонија

(ВИДЕО) Михаилоски: Студентите да аплицираат за субвенциониран студентски оброк, крајниот рок е утре

А1он
„Утре истекува првиот рок за аплицирање за мерката субвенциониран студентски оброк. Ги повикувам сите студенти кои се на додипломски студии на државните и приватните факултети
Македонија

(ВИДЕО) Михаилоски: Инвестираме во студентскиот стандард, субвенциониран оброк за 40.000 студенти

А1он
„Субвенциониран оброк е последната во низата мерки кои СДММ и СДСМ ги преземаат за подобрување на студентскиот стандард и за младинските политики во целост. По
Македонија

Работен петок за караванот на СДММ „Млади, локално заедно“: Вчерашната агендата не’ спои со младите од Кочани и Виница

А1он
„Ние младите најдобро знаеме што е она што недостасува, а што треба да се коригира за да општеството во кое живееме биде по иста мерка
Македонија

СДММ од Делчево го започна караванот „Млади Локално Заедно“

А1он
„Денеска од Делчево започна караванот на СДММ, Млади Локално Заедно. Гласот на младите, нивните идеи, сугестии ќе бидат темел за креирање на стратегија за создавање
Македонија

СДСМ поднесува иницијатива за измени на Закон за субвенциониран студентски оброк

А1он
Социјалдемократската младина на Македонија поднела Иницијатива за измена на Законот за субвенциониран студентски оброк, до Собранието на Република Македонија објави на прес конференција Никола Јакимовски,
Македонија

(ВИДЕО) Михаилоски: Со „Учи паметно, работи стручно“ обезбедуваме пракса и потенцијално вработување за младите

А1он
„СДСМ како одговорна, државотворна партија продолжува со мерки и политики кои обезбедуваат сериозни можности за младите, за нивното образование и кариерен развој. Владата предводена од
Македонија

ВИДЕО: Марко Михаилоски избран за нов претседател на СДММ

А1он
Марко Михаилоски е избран за нов претседател на Социјалдемократската младина на Македонија, за време на 23. Конференција, која се одржа дигитално. Михаилоски е досегашен член
Македонија

Николовски: Само со СДСМ и СДММ иднината на младите е сигурна и стабилна

А1он
Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политки со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво