reka vardar

Македонија

Се трага по лице кое се фрлило од мостот „Близнак“ во Скопје

А1он
Утринава во 6 часот на 112 во Центарот за управување со кризи е добиено известување дека непознато лице од мостот „Близнак“ на булевар „Србија“ се
Македонија

И хеликоптер вклучен во потрагата по возачот на автомобилот кој вчера беше извлечен од Вардар

А1он
Се интензивира потрагата по возачот на автомобилот Голф кој вчера беше пронајден и извлечен од Вардар кај тетовско Желино. Од Центарот за управување со кризи
Македонија

Излевање на помалите реки во тетовско, Вардар и Пена на критично ниво

А1он
Помали реки низ дел од тетовските села Камењане, Порој, Речица и Фалише се излеаа од коритата поради долготрајните врнежи од дожд. Засега нема предизвикано поголеми
Македонија

Градежен работник извадил старец од водите на Вардар

А1он
Градежен работник од Тетово спасил старец од водите на Вардар информираат од Министерството за внатрешни работи. Додека бил на работа на објект во населбата Аеродром,
Македонија

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

А1он
Полицијата трага по исчезнатото лице, С.Н., кое вчера во велешкото село Белештевица, од надојдена вода, заедно со возило, биле однесени кон реката Вардар. Како што
Македонија

Спасовски: Проектот за наводнување на јужната долина на Вардар значаен за развој на земјоделството

А1он
Премиерот Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски направија увид во градежните работи на втората фаза од проектот за наводнување на
Македонија

Загадувањето на Вардар не е од правните субјекти во кругот на Железара

А1он
Инспекциските надзори извршени вчера во комплексот Железара во правни субјекти кои подлежат на А-Интегрирани еколошки дозволи кои се во надлежност на Државниот инспекторат за животна
Македонија

Водостојот на реките, освен на Вардар, под февруарскиот просек

А1он
Водостоите на сите реки освен на Вардар се под февруарскиот просек, покажуваат најновите хидролошки мерења на Управата за хидрометеоролошки работи. Нивото на Вардар на сите