Нивото на Вардар во Скопје, Велес и во Демир Капија уште е високо

Од:

Водостојот во горниот дел од сливот на реката Вардар е во намалување, но е сеуште висок. Реката Вардар бележи висок водостој и во Скопје, а во зголемување е водостојот и на низводните хидролошки станици во Велес и Демир Капија, каде се очекува да остане висок во текот на денешниот ден информираат од управата за хидрометеролошки работи.

– Висок водостој има и на реката Црна, а особено на нејзината притока реката Боротинска каде се можни појави на локални заезерувања во Боротинско Блато. Останатите водотеци или бележат стагнација или нивните водостои се во опаѓање. Предупредуваме на претпазливо движење поктај реките и суводолиците во текот на денешниот ден, се наведува во најановиот извештај од УХМР.

Би можело да ве интересира

УХМР: До среда многу топло време со високи утрински и дневни температури

ВИДЕО: Нивото на Вардар кај Јегуновце, Велес и Демир Капија трипати повисоко од просекот

Катерина Ѓуровски

Се излеа Вардар кај Раотинце, поплавени куќи

Катерина Ѓуровски

УХМР: Нестабилно со врнежи од дожд, силен ветер и заладување

Ана Ололовска

Пронајдено е телото на жената што се фрли во Вардар

Се трага по лице кое се фрлило од мостот „Близнак“ во Скопје

Горан Наумовски