pretsedateli

Македонија

Уставен не одлучи за привилигиите на поранешните претседатели

А1он
Одлучувањето по иницијативата поднесена на Законот за правата на претседателот на државата и неговото семејство по престанување на функцијата е одложено за следната седница, бидејќи
Македонија

Груби: ДУИ прави претседатели, без ДУИ не ја бива работава

Кристијан Ландов
Пратеникот од ДУИ, Артан Груби на социјалните мрежи објави фотографија од лидерот Али Ахмети под кога напиша дека неговата партија е заслужна за изборот на
Магазин

Осум претседателски кандидати ќе настапат на форум за правата на црномурестите жени во САД

А1он
Осум кандиндати за претседател од демократите денеска ќе настапат на иста сцена на форум во Хјустон каде ќе се дискутира за правата на црномурестите жени
Регион

Вучиќ, Брнабиќ, Тачи и Харадинај на 29 април во Берлин на средба со Меркел и Макрон

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави дека на 29 април во Берлин заедно со премиерката Ана Брнабиќ и со претседателот и премиерот на Косово Хашим
Македонија

Истекува рокот за поднесување на кандидатурите за претседател

А1он
До денеска на полноќ завршува рокот до кој кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). Кандидатура веќе