polska

Свет

Полската црква го оправда постоењето на „кутиите за бебиња“

А1он
Поглаварот на Полската римокатоличка црква, аргхиепископот Јозеф Ковалчик денеска го оправда постоењето на така наречените „кутии за бебиња“, во кои мајките можат анониомно да го
Свет

Во Полска уапсен маж кој планирал атентати врз највисоките политичари

А1он
Полската полиција успеала да спречи бомбашки напад врз највисоките претставници на Полската Република, ги пренесоа чешките медиуми информациите од Варшава. Според првите сознанија се претпоставува
Свет

ФОТО: Насилства на прославата на независноста во Полска

А1он
132 хулигани се уапсени во вчерашните немири што се случија во Варшава за време на традиционалниот Марш на независноста. Десничарските екстремисти ги нападнале полицијците со
Свет

Полски свештеник принудувал деца да лижат сладолед од неговите колена

А1он
Полициски истражни органи во Полска, објавија фотографии на кои деца во средно училиште се принудени да лижат сладолед од колената на свештеник, кој го води
Свет

Реката Висла во Варшава го достигна досега најниското ниво

А1он
Најголемата река во Полска, Висла во Варшава го достигна најниското ниво од почетокот на мерењето, кон крајот на 18. век, соопшти полскиот Институт за метеорологија