Полска: Ќе започне обнова на Меморијалниот центар Аушвиц

Од:

И покрај тоа што нема доволно средства за целосна обнова на Меморијалниот центар Аушвиц- Биркенау во Полска, идната година ќе започне реконстраукција на некои делови, најави Меѓународната фондација задолжена за негово зачувување.

Во состав на центарот се бараки, гасни комори и други структури на некогашниот логор на смртта во кој германските нацисти во текот на Втората светска војна убиле околу 1,5 милиони луѓе, претежно Евреи.

Портпаролот на Меморијалниот центар, Бартош Бартизел вели дека благодарение на донации од Германија, Полска и САД се соберени 100 милиони евра, од потребните 120 милиони, што е доволно за почеток на обнова. Идната година најпрвин ќе се започне со поправка на бараките од тули.

-Парите се користат за утврдување на објектите на кои им е потребна итна поправка и изработка на план. Бараките на женскиот логор, најпрвин ќе се поправат, но процесот ќе трае неколку години, вели Бартизел.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Чешка набавува 246 борбени возила, а Полска подморници

Летечки објект, најверојатно балон, влегол во полскиот воздушен простор од Белорусија

Ана Ололовска

Смртта на мало дете ја потресе Полска: Очувот брутално го малтретираше, премиерот e за враќање на смртната казна

Горан Наумовски

Трагедија во Полска: Маж со нож уби девојче и рани деветмина

(ВИДЕО) Руски амбасадор сакаше да положи венец, Полјаци го запреа и го навредуваа

ВИДЕО: Полска конфискуваше руско училиште во Варшава, реагираше Русија

Катерина Павлова-Николовска