polska

Свет

Полски пратеник тврди дека тројца ја преживеале авионската несреќа кај Смоленск

А1он
Три години по авионската несреќа на полскиот претседателски авион во близина на Смоленск претседателот на комисијата за истрага во варшавскиот Сејм, Антони Мечеревич изјави дека тројца
Свет

ВИДЕО: Тригодишнина од авионската несреќа во која загина Лех Качински

А1он
Во Полска денеска се одбележува тригодишнината од тешката авионска несреќа во Русија, во која загинаа полскиот претседател Лех Качински и уште 95 лица. Годишнината се
Свет

Полските медиуми за потеклото на германската канцеларка: Меркел можеше да се презива Казмиерчак

А1он
Полските медиуми повторно се занимаваат со полското потекло на германската канцеларка Ангела Меркел, откако полскиот премиер Доналд Туск на твитер напиша: „Меркел праша како правилно
Свет

Oбилни снежни врнежи во јужниот и источниот дел на Полска

А1он
Обилни снежни врнежи ги зафатија денеска јужните и источните делови на Полска, предизвикувајќи големи проблеми во сообраќајот. За само неколку часа голема снежна покривка ги прекри градовите