pariz

Свет

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Париз

А1он
Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди „варварските и кукавички терористички напади“ во Париз. „Советот за безбедност ја нагласува потребата извршителите на овие терористички
Спорт

ВИДЕО: Победата на Франција над Германија во сенка на терористичките напади во Париз

А1он
Пријателскиот фудбалски натпревар Франција – Германија кој беше еден од најпосетените од сите синоќешни контролни дуели помина во втор план, откако во еден момент се
Видео Свет

ВИДЕО: Ослободени заложниците, убиени терористите, над сто мртви во Париз

А1он
Најмалку сто луѓе се убиени во терористичките напади во Париз само во концертната сала. Еден час по полноќ француската полиција и војска и ставија крај
Свет

Путин: Случувањата во Париз се монструозни

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство поради монструозните терористички напади во Париз и му упати зборови на солидарност на францускиот претседател Франсоа Оланд. Случувањата во
Свет

Жителите на Париз ги отвораат домовите за затекнатите туристи во хаосот

А1он
Жителите на Париз со користење на hashtag #PorteOuverte, што во превод значи “отворени врати”, на Твитер им нудат засолниште за сите туристи кои останаа заробени
Свет

Вонредна сoстојба: Франција ги затвори границите

А1он
Претседателот на Франција, Фрасоа Оланд прогласи вонредна состојба на територијата на цела Франција и донесе одлука да се затворат сите граници на државата. Тој кажа