nefi

Македонија

Наместо затвор, Нефи Усеини доби казна под минимумот: парична глоба ќе треба да го натера да не тепа советници во иднина

Кристијан Ландов
Нефи Усеини, бизнисмен, охридски советник и претседател на огранокот на ДУИ во Охрид, доби осудителна пресуда за претепувањето на екссоветникот Џемал Мена за време на
Македонија

По четири години турбо работа: Обвинителство утврди дека пицеријата на Нефи е дивоградба и го гони

Четири години му требаа на охридското Обвинителство за да ја види дивоизградената тераса на Нефи Усеини во старото градско јадро на Охрид, кај Чинарот. Скоро
Македонија

Ослободителна пресуда добија Нефи и брат му за претепувањето на Топалоски, кој од оштетен стана пријател со нив

Кристијан Ландов
Нефи Усеини и брат му Ибро Усеини добија ослободителна пресуда за насилството сторено над нивниот сограѓанин Спиро Топалоски. Судијката Билјана Белевска – Пројковска утврдила дека
Македонија

Нефи Усеини го нагости министерот Бектеши во дивоградбата и го прошета низ чаршија, додека чека пресуда за претепувањето на Топалоски

Кристијан Ландов
Охридскиот бизнисмен Нефи Усеини кој чека пресуда за тепањето на сограѓанинот Спиро Топалоски, како и одлука од обвинителството дали ќе го гонат за двете дивоградби,
Македонија

Нефи Усеини пред пресуда за насилството, судијката одлучува дали ќе му верува на натепаниот кој кажа дека не е тепан или на снимките

Кристијан Ландов
По скоро две години судења, Нефи Усеини и неговиот брат ќе ја добијат првата судска пресуда. Предметот за претепувањето на нивниот сограѓанин Спиро Топалоски, поради
Македонија

Сведоци со полиција се носат во суд и менуваат изјави, не сакаат да сведочат против Усеини за претепувањето на Топалоски

Кристијан Ландов
Судијата кој го води судскиот процес против охридскиот советник и бизнисмен Нефи Усеини, за претепување на неговиот сограѓанин Спиро Топалоски, мака мачи со сведоците предложени
Македонија

Сведоци менуваат изјави додека Нефи Усеини е повторно советник, за дивоградбите остана нечепнат

Кристијан Ландов
Додека Нефи Усеини започна со втор мандат како советник во Охрид, неговите предмети во охридскиот суд тапкаат во место. Таму се водат две постапки, кои
Македонија

Пицеријата и базата работат турбо, обвинителите го чекаат Нефи Усеини за по две години да одлучат дали ќе одговара за дивоградбите

Кристијан Ландов
Предметите за дивоградбите на Нефи Усеини кој е бизнисмен и поранешен советник од ДУИ во Општина Охрид, тапкаат во место. Повеќе од две години нема
Македонија

Судењето против браќата Усеини одложено за 26 октомври

А1он
Првото рочиште од судскиот процес што пред Основниот суд Охрид се води против браќата Усеини е одложено за 26 октомври. Причина за одложувањето е влошената
Македонија

Нефи Усеини и брат му добија нови 30 дена притвор бидејќи судот се сомнева дека ќе избегаат

Кристијан Ландов
Нови 30 дена притвор им се одредени на Нефи Усеини и брат му од охридскиот суд, по барање на Обвинителството а со поднесување на обвинителниот