mz

Економија

Штрајк на машиновозачите, возовите запираат

А1он
Синдикатот на машиновозачите во Македонски железници почна со штрајк. Независниот синдикат на машиновозачи при АД „Транспорт- Македонски железници“ прекина со работа и започна  штрајк поради суспензијата
Македонија

Од следниот петок блокада на железницата

А1он
На 28 септември ќе запрат возовите. Машиновозачите и вработените најавија дека ќе штрајкуваат со блокирање на железничкиот сообраќај поради незадоволството од односот на генералниот директор
Економија

ВИДЕО: Протест на вработените во „Ремонт на Пруги“

А1он
Вработените во „Ремонт на пруги“, фирма која произлезе од Македонски железници продолжија со протестите пред владата, откако , како што велат не е исполнето ниту
Македонија

Македонија и понуди помош на Грција за отстранување на проблемот со железницата

А1он
Македонија преку железницата, преку Министерството за транспорт и врски и официјално-дипломатски преку Министерството за надворешни работи понуди помош за побрзо расчистување на теренот и санирање