mvr

Македонија

Јанкулоска: Граѓаните да не потпаѓаат на провокации

А1он
Секоја демонстрација и акт на насилство заслужува најостра осуда, а потоа и соодветна санкција согласно законот, рече денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, одговорајќи
Македонија

Јанкулоска и Ристовски ќе ја засилат соработката во заштитата на децата

А1он
Министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика Гордана Јанкулоска и Спиро Ристовски денеска ќе потпишат Меморандум за соработка за размена на податоци.
Македонија

Разрешен началникот на охридската полиција

А1он
Досегашниот началник на Охридскиот сектор за внатрешни работи Стефан Буџакоски денеска е разрешен од оваа позиција на која се наоѓаше неколку години. На негово место
Македонија

Јанкуловска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

А1он
По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи
Македонија

ФБИ трага по синот на политички моќно семејство од Струга

А1он
„Пред околу еден месец по претходна потерница од американската полиција (FBI) а во соработка со ИНТЕРПОЛ и македонската полиција, била запленета компјутерска опрема на стружанец,