mok

Спорт

МОК го награди Георгиевски со 10.000 евра и стипендија за олимпиското сребро

А1он
Парична награда во износ од 10.000 евра и месечна стипендија во висина од 1.000 долари ќе му додели Македонскиот олимписки комитет (МОК) на таеквондистот Дејан
Спорт

Тренерот Јакимовски гневен зашто Дарио Ивановски нема да оди на Олимпијада: Ова е еден од најголемите скандали во македонскиот спорт

А1он
Игор Јакимовски, тренерот на атлетичарот Дарио Ивановски, преку писмо до спортската јавност објавено на Фејсбук го изрази својот револт од одлуката на МОК и атлетската
Спорт

Продолжуваат преговорите меѓу МОК и ИХФ за учество на хокеарите од НХЛ на Олимпијадата 2022

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и Светската хокеј асоцијација ИИХФ сè уште се во процес на дискусија за учеството на играчите од професионалната НХЛ-лига на Олимписките
Спорт

Претставници на МТКФ остварија средба со претседателот на МОК Даниел Димевски

А1он
Претседателот на Македонската традиционална карате федерација, Венцислав Недев и генералниот секретар, Дејан Недев денес остварија средба со претседателот на Македонскиот олимписки комитет Даниел Димевски. На
Свет

Јапонија нема да учествува во договорот меѓу МОК и Кина за вакцините

А1он
Јапонија нема да учествува во договорот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и Кина во обезбедувањето вакцини за учесниците на Олимписките игри во Токио и Зимските
Свет

Лукашенко му ја предаде функцијата шеф на Белорускиот олимписки комитет на синот, МОК не признава

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) одби да го признае изборот на синот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, Виктор, за прв човек на Белорускиот олимписки комитет
Спорт

МОК го суспендира Лукашенко од сите олимписки активности

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, кој воедно претседава и со Белорускиот олимписки комитет, е суспендиран од сите олимписки активности, вклучувајќи и учество на Олимписките игри
Спорт

Тензично изборно собрание на МОК – Даниел Димевски доаѓа на местото на Тупурковски, кој си оди по 28 години

А1он
Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години
Спорт

Шефот на МОК: Не е разгледувано откажување или одложување на Токио 2020

А1он
Евентуалното откажување или одложување на Олимписките игри во Токио 2020 година поради коронавирусот не беше разговарано за време на дводневниот состанок на Меѓународниот олимписки комитет
Спорт

ИО за уредување на односите во МОК задоволен од поддршката од Интернационалниот комитет

А1он
Иницијативниот одбор (ИО) за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет (МОК) изразува задоволство од поддршката што ја доби од Интернационалниот олимписки комитет и други