mok

Спорт

Претставници на МТКФ остварија средба со претседателот на МОК Даниел Димевски

А1он
Претседателот на Македонската традиционална карате федерација, Венцислав Недев и генералниот секретар, Дејан Недев денес остварија средба со претседателот на Македонскиот олимписки комитет Даниел Димевски. На
Свет

Јапонија нема да учествува во договорот меѓу МОК и Кина за вакцините

А1он
Јапонија нема да учествува во договорот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и Кина во обезбедувањето вакцини за учесниците на Олимписките игри во Токио и Зимските
Свет

Лукашенко му ја предаде функцијата шеф на Белорускиот олимписки комитет на синот, МОК не признава

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) одби да го признае изборот на синот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, Виктор, за прв човек на Белорускиот олимписки комитет
Спорт

МОК го суспендира Лукашенко од сите олимписки активности

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, кој воедно претседава и со Белорускиот олимписки комитет, е суспендиран од сите олимписки активности, вклучувајќи и учество на Олимписките игри
Спорт

Тензично изборно собрание на МОК – Даниел Димевски доаѓа на местото на Тупурковски, кој си оди по 28 години

А1он
Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години
Спорт

Шефот на МОК: Не е разгледувано откажување или одложување на Токио 2020

А1он
Евентуалното откажување или одложување на Олимписките игри во Токио 2020 година поради коронавирусот не беше разговарано за време на дводневниот состанок на Меѓународниот олимписки комитет
Спорт

ИО за уредување на односите во МОК задоволен од поддршката од Интернационалниот комитет

А1он
Иницијативниот одбор (ИО) за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет (МОК) изразува задоволство од поддршката што ја доби од Интернационалниот олимписки комитет и други
Спорт

Иницијативниот одбор за промени во МОК побара Тупурковски да закаже Вонредно собрание

А1он
Иницијативниот одбор за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет, на денешната прес конференција го повика претседателот Васил Тупурковски да свика Вонредно собрание на кое
Спорт

Покрената иницијатива за Вонредно собрание на МОК

А1он
Осумнаесет национални федерации од олимписки спортови, голем број федерации од неолимписки спортови, како и олимпијци, врвни спортисти и спортски работници ја поддржуваат иницијативата за одржување
Спорт

МОК ги смени правилата за избор на домаќин на Олимписките игри

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) направи промени во Олимписката повелба кои се однесуваат на процесот на избор на домаќини на Игрите. Се укинува условот дека главниот