moda

Култура

Колекцијата „Циклус“ на Мирјана Јосифоска инспирирана од боите на македонските носии

А1он
На 27 декември 2022 „Моден викенд Скопје“ ќе ја презентира најновата колекција на дизајнерката Мирјана Јосифоска. Настанот ќе се одржи во 19 часот во Центарот
Магазин

Маја Кикириткова, Етник Шала и школата Скала го отворија Скопски моден фестивал

А1он
Втората сезона на најголемиот моден настан во земјата почна минатата вечер со свечено гала отворање на синиот тепих и три автентични ревии во трговскиот центар
Магазин

Во „KO-РА“ изложба на облека и накит на дизајнерката Александра Вељановска

А1он
Во малиот салон на Галерија „KO-РА“, во Ј.У.Дом, на култура „Кочо Рацин“ – Скопје, од вечерва сабота, 21. мај отворена е изложбата на дизајнерска облека
Магазин

Кокев не однесе на нова дестинација со колекцијата „Пустинска роза“

А1он
Со колекцијата, но и со целокупното доживување, Кокев вчера нè однесе во една нова дестинација. Летната колекција на секојдневна гардероба на Кокев беше инспирирана од
Магазин

Таа беше првиот супермодел, а денес поради пластичните операции изгледа сосема поинаку

А1он
Манекенката Џенис Дикинсон која повеќе пати истакнувала дека е првиот супермодел во светот, неодамна се појави на отворањето на изложба во Лос Анџелес и повторно
Магазин

Спектакуларна прослава на 100 години „Шанел бр. 5“

А1он
По повод 100-от роденден на „парфемот бр. 5“, луксузната модна компанија „Шанел“ ја осветли својата експозитура во Париз. Оваа експозитура беше отворена 2018 година на
Магазин

Почина Вирџил Абло, уметнички директор „Луј Витон“

А1он
Вирџил Абло, уметничкиот директор одговорен за машките колекции на модната куќа „Луј Витон“, почина на 41-годишна возраст. Веста за неговата смрт на Твитер ја објави