Спектакуларна прослава на 100 години „Шанел бр. 5“

Од:

По повод 100-от роденден на „парфемот бр. 5“, луксузната модна компанија „Шанел“ ја осветли својата експозитура во Париз.

dobivaj vesti na viber

Оваа експозитура беше отворена 2018 година на аголот на улиците „Дуфо“, „Сен Оноре“ и „Камбон“. Се наоѓа на само неколку чекори од првата продавница на „Шанел“, којашто започна со работа далечната 1910 година.

Легендарниот парфем „Но. 5“ е симбол на креативната моќ на оваа компанија. Создаден е од Ернест Бо, за Габриеле „Коко“ Шанел. Податоците говорат дека на секои 30 секунди во светот се продава по едно шише од овој парфем.

Покрај „бројот 5“, минувачите можеа да ги видат и ѕвездите, кои се додадени бидејќи Габриеле била фасцинирана од Вселената.

Би можело да ве интересира

Во „KO-РА“ изложба на облека и накит на дизајнерката Александра Вељановска

Ана Ололовска

Кокев не однесе на нова дестинација со колекцијата „Пустинска роза“

Ана Ололовска

Таа беше првиот супермодел, а денес поради пластичните операции изгледа сосема поинаку

Ана Ололовска

Зендаја „оживеа“ фустан стар 30 години

Ана Ололовска

„Џорџо Армани“ откажа ревии во Милано и Париз

Ана Ололовска

Искинати „Гучи“ хулахопки за 153 евра

Ана Ололовска