minhen

Македонија

Димитров на Минхенската безбедносна конференција: Не смее да се пропушти моментумот во политичките текови

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров ги започна активностите на Минхенската безбедносна конференција која се одржува во периодот од 16 до 18 февруари 2018 година.
Македонија

Шекеринска: Македонија е посветена на демократските реформи и на членството во Европската Унија

А1он
Денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција заменик претседателот на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи,
Магазин

Октоберфест во првиот викенд го посетиле 600.000 луѓе

А1он
Околу 600.000 луѓе го посетиле годинешниот фестивал на пивото во Минхен, Октоберфест, во првиот викенд. Организаторите го оценуват тоа како слаба посетеност, иако е повисока
Свет

„Франкфуртер Алгемајне“ : Напаѓачот од Минхен бил заслепен десничар кој ги мразел Турците и Арапите

А1он
Германското момче со иранско потекло кое минатата недела во шопинг центар во Минхен уби девет лица, бил десничарски екстремист, занесен од Хитлер, и истиот ги
Свет

Де Мезиер: Напаѓачот од Минхен најверојатно жртвите ги намамил преку Фејсбук

А1он
Младиот Иранец, кој синоќа изврши повеќекратно убиство во Минхен, најверојатно своите жртви ги намамил преку хакиран профил на Фејсбук, поканувајќи ги да го посетатат ресторанот на
Свет

Полицијата не пронајде докази за поврзаност на напаѓачот од Минхен со ИД

А1он
 Шефот на полицијата во Минхен, Хубертус Андере изјави дека при претресот на станот на напаѓачот од трговскиот центар не се откриени докази за негова поврзаност