matura

Македонија

Пријави за државната матура најдоцна до утре

А1он
Државниот испитен центар денеска преку допис ги информираше сите средни училишта во Република Македонија за структурата, динамиката на активностите и процедурите за непречена реализација на
Македонија

Адеми: Државната матура во август без проблеми, опфатени 2.650 ученици

А1он
Државната матура во августовскиот испитен рок со која беа опфатени 2.650 ученици од завршните години во средните училишта помина без проблеми, оцени денеска министерот за
Македонија

Државната матура почна навреме, денеска се полага мајчин јазик

А1он
Процесот на полагање државна матура започна утрово и се одвива според предвиденото, без какви било пречки или застој во целата држава, информираа денеска Мируше Амети,
Македонија

Матурантите денеска полагаат мајчин јазик

А1он
Денеска почнува полагањето државна матура за 18.370 матуранти во сите средни училишта. Првиот задоложителен предмет што ќе го полагаат матурантите е мајчин јазик. А дополонително
Македонија

Полагање на првиот од двата предмета од државната матура

А1он
Во средните училишта во Македонија денеска од 10 часот почнува полагањето на првиот, задолжителен предмет од испитот државна матура. Тестирањето по мајчин јазик (македонски, албански