matura

Македонија

Матусркиот испит во гимназиите во Берово и Делчево без проблеми

А1он
Во беровската гимназија „Ацо Русковски “ денеска матурски испит по предметот мајчин јазик и литература полагаат 94 матуранти. Како што истакна диеректорот на СОУ „Ацо
Магазин

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

А1он
Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил.
Магазин

„Матурска парада 2017“ в петок на плоштадот „Македонија“

А1он
На плоштадот „Македонија“ в петок на пладне ќе се одржи 11. „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава
Македонија

Заврши тестирањето по странски јазик, задутре уште еден испит од државната матура

А1он
Екстерниот испит по странски јазик од државната матура денеска се реализирал без проблеми во сите средни училишта. – Материјалот до сите училишта беше доставен навремено
Македонија

Матурантите денеска полагаа математика

А1он
Во сите средни училишта во Македонија денеска беше спроведен екстерниот испит по математика како дел од државната матура за учениците од гимназиското, уметничкото и средното стручно
Македонија

Државната матура помина без проблеми

А1он
Во сите средни училишта во Република Македонија денеска без никакви проблеми помина полагањето на задолжителниот предмет од државната матура, односно македонски јазик и литература, албански
Македонија

Државната матура без проблеми во двете гиманзии и трите стручни училишта во Куманово

А1он
Во двете гиманзии и во трите стручни училишта во Куманово, денеска во 10 часот почна полагањето мајчин јазик како задолжителен предмет од државната матура. Во
Македонија

Екстерните испити од државната матура ќе се полагаат од 4-ти до 15 јуни

А1он
Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар попладнево ги соопштија датумите за екстерните испити од полагањето државна матура во јунскиот рок за учебната
Македонија

Омбудсманот бара да се повлече одлуката за поместување на роковите за државна матура

А1он
Народниот правобранител денеска реагираше на одлуката за поместување на роковите за полагање на државната матура и го повика министерот за образование и наука да ја повлече