mal bitolski monmartr

Македонија

Нова провокација во клучен момент – Бугарското МНР за реакциите во земјава за децата од „Мал битолски Монмартр“

А1он
Благодарение на Фондацијата „Бугарска меморија“ и со поддршка на Министерството за надворешни работи на Република Бугарија, детското ликовно студио „Св. Св. Кирил и Методиј“ од
Македонија

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов
Откако раководството на „Битолски Монмартр“ однесе деца од Битола во Бугарија на средби со актуелниот бугарски претседател Румен Радев и со Симеон Втори, поранешен премиер
Култура

Завршува детската ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

А1он
Со доделување на награди за најдобрите млади ликовни уметници, најдобро школо и најдобар учесник, претпладнево во Битола завршува 42 .издание на меѓународната детска ликовна колонија
Култура

Костадиновска-Стојчевска: „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд и промотор на нашиот космополитски дух

А1он
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска синоќа на свеченото отворање на светската детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ нагласила дека оваа манифестација е македонски културен и
Култура

Ново издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

А1он
Во Битола пристигнаа над 120 млади ликовни уметници и ликовни педагози од Кина, Индија, Романија, Полска, Словачка, Турција, Бугарија, Србија, кои заедно со своите врсници
Култура

Во Битола почина Коста Хаџиантоновски творецот на Мал Битолски Монмартр

А1он
Утрово во Битола, во 86 година од животот почина Коста Хаџиантоновски, раководител на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ и творец на меѓународната ликовна
Култура

Празнична ликовна изложба „Магијата на Монмартр“ во Битола

А1он
Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ – Битола продолжува со организаирањето на традиционалната ликовна изложба посветена на Денот на независноста 8 Септември. Годинава изложбата е
Култура

Гран-при на „Мал битолски Монмартр“ за Марија Дима од Букурешт

А1он
Интернационално жири на Меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ одлучи највисокото признание – Гран-при за изработен детски ликовен цртеж, да и се додели на ученичката