maae

Свет

Иран изнел доволно „тешка вода“ за да се смести во границите дозволиви со нуклеарната спогодба

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја уверува меѓународната јавност дека Иран изнел доволно „тешка вода“ за да се смести во границите, определени од нуклеарната
Свет

МААЕ: Ако се потврди нуклеарната проба на Северна Кореја, тоа е загрижувачки

А1он
Ако се потврди дека Северна Кореја извршила петта нуклеарна проба тоа е исклучително вознемирувачка вест, изјави денеска шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија
Свет

МААЕ: Постои опасност ако нуклеарен материјал стигне во рацете на терористите

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукио Амано предупреди денеска на опасност доколку нуклеарен материјал стигне во рацете на терористите, повикувајќи ги
Свет

MAAE: Иран ги исполни сите обврски од нуклеарниот договор

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) синоќа во Виена соопшти дека Иран ги исполнил сите предвидени обврски од Договорот со меѓународната „шесторка“ за иранската нуклеарна
Свет

МААЕ го поздрави важниот напредок во истрагата за иранската нуклеарна програма

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти денеска дека остварила важен напредок во истрагата во однос на утврдување дали Иран во минатото се обидувал да
Свет

Казахстан и МААЕ создаваат меѓународна банка за ураниум

А1он
Казахстан, кој поседува 20 отсто од светските резерви на ураниум, потпиша вчера со Меѓународната агенција за атомска енергија спогодба за создавање банка за нискозбогатен ураниум