maae

Свет

Иран и МААЕ разговараа за проширување на преговорите за нуклеарната програма на Техеран

А1он
Претставници на Иран и на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска во Виена разговараа за проширување на преговорите за нуклеарната програма на Техеран. Средбата
Свет

МААЕ: Воениот аспект на иранската нуклеарна програма е под знак прашање

А1он
МААЕ го поздрави напредокот во Иран во врска со контроверзната нуклеарна програма, но воената димензија треба да се разјасни. – Има уште неколку неразјаснети прашања.
Свет

Иран покажал целосна транспарентност пред експертите на МААЕ

А1он
Експертите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) добиле целосен пристап до објектот за производство на тешка вода во Арак за време на извршената инспекција на 8
Свет

Иран ја повика МААЕ да го посети нуклеарниот реактор во Арак на 8. декември

А1он
Меѓународната агенција за нуклеарна агенција (МААЕ) соопшти денеска дека Иран ги повикал инспекторите на 8. декември да го посетат нуклеарниот реактор во Арак, кој користи
Свет

МААЕ подготвена да го контролира исполнувањето на договорот со Иран

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека е подготвена да го контролира исполнувањето на условите од договорот што синоќа во Женева беше постигнат
Свет

МААЕ: Забележан напредок во нуклеарната безбедност

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека минатата година е направен значителен напредок во зголемувањето на нуклеарната безбедност во светот и покрај големиот број на застарени