Нова средба МААЕ-Иран во јануари

Од:

На преговорите меѓу претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и Иран е постигнат извесен напредок, потврди анонимен дипломат од седиштето на МААЕ во Виена.

Според дипломатот во јануари во Техеран ќе има нова средба МААЕ-Иран.

Претходно за средбата информираше во Техеран иранскиот претставник во МААЕ Али Асгар Солтание. Тој, меѓу другото, истакна дека е постигнат напредок, но не прецизира за што станува збор.

Шефот на делегацијата на МААЕ, во посета на Иран, Белгиецот Херман Накертс, се очекува да даде изјава денеска по враќањето во Австрија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Воздушен напад во Ирак, експлозии во база на проиранската милиција

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Иранската државна телевизија IRIB ги минимизираше извештаите за израелскиот напад

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски