Иран и МААЕ разговараа за проширување на преговорите за нуклеарната програма на Техеран

Од:

Претставници на Иран и на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска во Виена разговараа за проширување на преговорите за нуклеарната програма на Техеран.

Средбата се случи еден ден пред обновувањето на преговорите меѓу Иран и шестте нуклеарни сили. По средбата немаше изјави, само портпаролот на МААЕ наведе дека не е договорена дата за нови разговори во тој формат.

Според договорот меѓу Иран и МААЕ постигнат во ноември минатата година Техеран требаше да преземе седум чекори до 15 мај, како и да обезбеди поголем пристап на инспекторите од МААЕ до нуклеарните објекти. Иран тврди дека ги исполнил седумте мерки, но МААЕ бара дополнителна информација за брзодејствувачките детонатори, кои можат да се користат и во воени и во цивилни цели.

Целта на преговорите меѓу Иран и шесте сили во Виена е да се постигне договор со кој Техеран би ја ограничал нуклеарната програма во замена за укинување на меѓународните санкции.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Воздушен напад во Ирак, експлозии во база на проиранската милиција

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Иранската државна телевизија IRIB ги минимизираше извештаите за израелскиот напад

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски