lokalni izbori 2020

Македонија

Измените на Изборниот законик во собраниска процедура, забелешки од помалите партии и независните кандидати

А1он
Измените на Изборниот закон на предлог на група пратеници влегоа во собраниска процедура. Тие, освен препораките на ОБСЕ/ОДИХР, содржат и компромисен предлог за начинот на
Македонија

Само Пехчево и Росоман со нови кандидати – стари градоначалници од СДСМ во трка за нов мандат

Мери Јордановска
Од првите 30 предложени кандидати за градоначалници на СДСМ, има само три нови лица. Сите останати се досегашни градоначалници, и покрај тоа што за голем
Македонија

„Победници, чесни, познати, нови“, Мицкоски ги опишуваше кандидати за локални, без имиња

Кристијан Ландов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека кандидати за градоначалници ќе бидат лица кои ќе донесат победа на локалните избори за неговата партија. Тој упати