levica

Македонија

Савески до пратениците: Не сте избрани да се збогатувате, туку да работите во интерес на граѓаните!

А1он
„Од понеделник пратениците ќе гласаат за намалување на патните трошоци. Во однос на тоа сакам да им го предочам следново: 1) Не сте избрани на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Левица: Едниот режим е заменет со друг, ние не се боревме за ова

А1он
По новото рочиште на Мариглен Демири, за кршењето на канцеларијата на претседателот Иванов за време на протестите на Шарената револуција, членот Џејлан Велиу побара да
Македонија

Савески: Да се повлече обвинението против Богоевски, а не против нас, посочува на двојни аршини

А1он
Откако Обвинителството се откажа од кривичниот прогон на сегашниот пратеник, тогашен учесник во шарената револуција, Павле Богоевски, неговиот соборец Мариглен Демири од Левицата вели дека
Видео Македонија

ВИДЕО: Протест за отпуштената работничка од „Веро“ која морала да се грижи за болното дете

А1он
Стотина граѓани денеска се собраа пред маркетот „Веро 5“ да изразат незадоволство од одлуката на маркетот да отпушти една работничка која во тој момент била
Македонија

Протест на Левица за поддршка на работничка отпуштена од Веро за време на боледување

А1он
Политичката партија Левица денеска, во 12 часот ќе организира протест пред маркетот Веро 5 – Скопје, во близина на Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) и
Македонија

Левица Куманово бара парите за украсување на градот да бидат наменети за прифатилиште за бездомници

А1он
Левица Куманово, преку соопштение бара средствата во вредност од 1.722.000 денари, од буџетoт на општината, предвидени за украсување на градот да се пренаменат за прифатлиште
Економија

Левица: Со новата фискална политика ќе се оданочуваат платите на работниците, а не профитите на газдите

А1он
Од целосното излагање на министерот, стана јасно следното: ќе се оданочуваат платите на работниците, а не профитите на газдите. Новата фискална политика предвидува измени во
Економија

Левица: Работниците на „Фени Индустри“ нема кој друг да ги застапува во оваа борба, освен самите себеси

А1он
Левица апелира до работниците на „Фени Индустри“ да истраат во борбата за своите права, но не преку насоките кои сега ги добиваат од постоечкиот синдикат,
Економија

Левица: Зголемувањето на акцизата за нафта е регресивна мерка, несериозни се тврдењата дека ќе го намали загадувањето

А1он
„Зголемувањето на акцизата за нафта според Левица, е погрешна мерка и во однос на економијата и во однос на заштитата на животната средина. Враќањето на