kulturno nasledstvo

Македонија

Акцијата во Скопје е за неовластено тргување со културно наследство, се претресуваат фирми, се апсат и осомничени

Апсењата и претресите на подрачјето на Скопје се поврзани со неовластено тргување со културно наследство, потврдуваат извори на А1он. Акцијата, според нашите информации се одвива
Култура

Тасевска: Повеќе пари за македонско културно наследство, СДСМ поднесе измени на Законот за игри на среќа

А1он
Пратениците од СДСМ поднесоа Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри. – Нашат цел e
Македонија

Не може надзорен инженер да решава што е културно наследство – Археолозите апелираат да не менуваат закони поради Коридор 8

Орце Костов
Претставниците од Македонското археолошко друштво (МАД) и ИКОМОС Македонија на денешниот собир пред Собранието испратија апел до пратениците да спречат усвојување на измени во Законот
Култура

Скопскиот Аквадукт ќе добие највисока државна заштита

А1он
Владата на Република Северна Македонија, на предлог од Управата за заштита на културното наследство и по мислењето на Националниот совет за културно наследство, на денешната
Македонија

Обвинение за осум „трговци“ со културно наследство

А1он
По повеќемесечна истражна постапка, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд во Скопје поднесе