kosarka mak

Спорт

Кошаркарите на Ангели од Кисела Вода го потврдија првото место во Втора лига – Исток

А1он
Со последниот одигран натпревар на домашен терен, тимот на Ангели од скопската општина Кисела Вода уште еднаш покажа дека е најдобар во Втората лига –
Спорт

Четири квалификациски и еден финален турнир во зимската „3х3 Macedonia“

А1он
Премиерата на зимската 3х3 лига под организациска капа на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, во соработка со здружението „3х3 Macedonia“ ќе содржи пет турнири. -Предвидено
Спорт

Македонските кошаркари останаа на 53. место на ФИБА листата

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација остана на 53. место на најновата ранг-листа на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), објавена денеска. Меѓу европските репрезентации, македонските кошаркари останаа на 29.
Спорт

Одложен натпреварот на македонската кошаркарска репрезентација со италијанската селекција

А1он
Следејќи го Протоколот Ковид-19 за официјалните натпреварувања на ФИБА во националните тимови и клубовите и советите на нејзината медицинска комисија, Светската кошаркарска федерација одлучи да
Спорт

Проблеми за селекторот Тодоров, Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде сериозно ослабена за денешниот дуел против селекцијата на Италија. Од Талин доаѓа информација дека центарот Љубомир Младеновски има позитивен тест
Спорт

Македонските кошаркари на дуел со Италија во првиот меч од ноемвриските квалификации

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација попладнево од 15 часот во Талин се среќава со Италија во натпревар од ноемврискиот прозорец во квалификациите за Европското првенство. – Нè
Спорт

Ефремовски: Да ги добиеме двата натпревари во Талин

А1он
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Виктор Ефремовски посакува две победи на претстојниот квалификациски турнир во Талин. – Ни следуваат тешки натпревари на кои ќе мора да дадеме
Спорт

Тестовите на македонските кошаркари и стручниот штаб негативни

А1он
Здравствената комисија на Кошаркарската федерација на Северна Македонија ги реализираше планираните тестирања за коронавирусот, кои беа неопходни за „влез“ во периодот на подготовките за настап
Спорт

Tодоров го објави поширокиот список за ноемврискиот „прозорец“ на ФИБА

А1он
Согласно со определениот рок од страна на ФИБА, за доставување на поширокиот список на играчи за ноемврискиот квалификациски циклус, селекторот на македонската репрезентација, Александар Тодоров,