kosarka mak

Спорт

Швајцарија по втор пат подобра од македонските кошаркари на турнирот во Шопрон

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години го освои четвртото место на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Шопрон, Унгарија. Избраниците на селекторот Тони Симиќ, попладнево загубија од
Спорт

Антиќ: Ќе дадеме сѐ од себе, да оствариме што е можно повеќе победи

А1он
Селекторот на женската македонска кошаркарска репрезентација до 18 години, Јелена Антиќ, најави максимална борбеност на нејзините избранички на претстониот ФИБА „Челенџ“ турнир во Софија, Бугарија.
Спорт

Младите македонски кошаркари претрпеа висок пораз од Унгарија

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација до 20 година вчеравечер загуби од Унгарија со 99:44 во полуфиналето на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Шопрон. Димитровски со 18 беше единствениот
Спорт

Апостолски Лечиќ: Комплетни ќе бидеме посилни

А1он
Селекторот на македонската машка кадетска кошаркарска репрзентација Андреј Апостолски Лечиќ ги сумираше впечатоците по двата порази во пријателскиот двомеч против Хрватска во рамки на подготовките
Спорт

Крстевски: Нема да биде лесно, но имаме квалитет да продолжиме во квалификациите

А1он
Крилниот центар на македонската кошаркарска репрезентација, Бојан Крстевски очекува тешки натпревари на претстојните претквалификации за Светското првенство. – Лесно сигурно нема да биде, никогаш ништо
Спорт

Бајиќ: Целта е да ја подмладиме репрезентацијата и да се вратиме на големите натпреварувања

А1он
Новиот селектор Драган Бајиќ денеска официјално ја презеде македонската сениорска кошаркарска репрезентација и најави подмладување. – Просечната возраст изнесува околу 24 години и мислам дека
Спорт

Бајиќ се запозна со потенцијалните сениорски репрезентативци

А1он
Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ се запозна со потенцијалните сениорски репрезентативци. Малата сала на СЦ „Јане Сандански“ денес беше местото на првиот собир
Спорт

Осми шампионски трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

А1он
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по осми пат го освоија шампионскиот трофеј во македонското првенство, откако попладнево го победија Еуро Никел со 89:78 (21:23, 25:21,
Спорт

Почнува плејофот во македонскиот кошаркарски шампионат

А1он
По одигрувањето на натпреварите од националниот куп изминатиот викенд, за денес се закажани првите средби од четвртфиналето во плејофот од македонското кошаркарско првенство. Двојките за