Хортон најкорисен играч во првото коло од македонскиот кошаркарски шампионат

Од:

Бекот на ТФТ, Ландриус Хортон е МВП на првото коло од кошаркарскиот шампионат. Тој на гостувањето во Гевгелија против Кожув собра 30 индексни поени и беше најзаслужен за победата од 88:77.

За 39 минути на теренот, Хортон реализираше 24 поени (10/12 за два поени) и 4/5 од линијата за слободно фрлања, осум скока, две освоени топки и една блокада.

Најдобри пет во премиерното коло од Првата лига за сезоната 2021/2022:

Ландриус Хортон (ТФТ) 30 индексни поени

Дарко Соколов (Еуро Никел) 27

Двејн Морган (Феникс) 27

Бобан Стајиќ (Пелистер) 26

Стефан Крстајиќ (Навико ФМП Академија) 26.

Би можело да ве интересира

Бајиќ: Шпанците нè „прочитаа“

Ана Ололовска

Бајиќ: Јас сум човек оптимист, верувам во она што го работам

Ана Ололовска

Македонските кошаркарки загубија од Германија во квалификациите за женскиот Евробаскет 2023

А1он

Промоција на документарниот филм „Леле луѓе што направивме, радувај се Македонијо”.

А1он

Документарниот филм „Леле луѓе што направивме, радувај се Македонијо“ премиерно овој викенд

Ана Ололовска

Промоција на документарниот филм „Леле луѓе што направивме, радувај се Македонијо“

Ана Ололовска