kim

Свет

Трамп: Ким сака да се ослободи од само две нуклеарни постројки

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му рекол дека сака да отстрани само едно или две од петте нуклеарни постројки во
Свет

Помпео испраќа подготвителен тим за следниот самит на Трамп и Ким

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека испраќа подготвителен тим за следниот самит на претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот севернокорејски колега Ким
Свет

Нов самит на Трамп и Ким кон почетокот на следната година

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун највероајтно повторно ќе имаат средба кон почетокот на следната година, изјави висок претставник на администрацијата во
Свет

Ким примил писмо од Путин, подготвен е за посета на Русија

А1он
Претседавачот со рускиот Совет на федерацијата (Горниот дом на Парламентот) Валентина Матвиенко, изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун примил писмо од рускиот претседател Владимир Путин
Свет

Нобеловците од ИЦАН ги повикаа Трамп и Ким да престанат со заканите за нуклеарна војна

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун треба да знаат дека атомските бомби се незаконски, дека заканата со употреба на нуклеарно оружје е