katimerini

Македонија

Пендаровски: Сѐ додека не напредуваме кон ЕУ, националистичките сили освојуваат терен

А1он
Сѐ додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат,
Свет

„Катимерини“: Филип Рикер нов помошник државен секретар на САД

А1он
Поранешниот американски амбасадор во Скопје, Филип Рикер е новиот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, објави грчкиот весник „Катимерини“, без при тоа
Македонија

Катимерини: Притискокот врз Македонија, ќе го подобри имиџот на Берлин во Грција

А1он
Под наслов „Скопје и Германија“, „Катимерини“ објавува коментар за грчко-македонскиот спор за името, во пресрет на разговорите на медијаторот Метју Нимиц во Скопје и Атина.