hronika

Македонија

Затвореник од „Идризово“ избегал од возило со кое бил транспортиран на Клиника, полицајците суспендирани

А1он
На враќање од Клиника, затвореник од КПУ „Идризово“ избегал од возилото со кое затворската полиција го транспортирала на преглед. Според Управата, затворската полиција ја прекршила
Македонија

Поведена постапка за обид за убиство за 60-годишно лице од Богданци

А1он
Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против лице на 60-годишна возраст од Богданци поради постоење на основано сомневање дека сторилo кривично
Македонија

Кривична пријава за дивоизграден автокамп и два помошни објекти во Струшко

А1он
Педесетгодишен жител на Калишта, Струшко заработи кривична пријава за бесправно градење на автокамп и два помошни објекта на подрачјето на Струга. Полицијата, како што соопшти
Македонија

Деветнаесетгодишна девојка загина во сообраќајка на патот Струмица-Радовиш

А1он
Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4 часот, на патот Струмица-Радовиш, во близина на селото
Македонија

Четириесет и пет лица од Пакистан затекнати во камион на автопатот Велес-Скопје

А1он
Четириесет и пет лица од Пакистан биле затекнати во камион кај наплатна станица „Отовица“ на автопатот Велес-Скопје. МВР соопшти дека контролата на возилото била спроведена
Македонија

Кривична за вработена во казино, без покритие уплатила 474,888 денари

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против Н.Ѓ.(22) од Скопје поради постоење основи за „затајување“ и против Ш.Н.(33) од селото Сарај, поради постоење основи на сомнение за
Свет

ВИДЕО: Во Манчестер уапсен маж откако избоде повеќе случајни минувачи

А1он
Британската полиција соопшти дека уапсила маж, на возраст од околу 40 години, осомничен дека со нож избодел повеќе лица во трговскиот центар Арндејл. @MENnewsdesk guy
Македонија

Кривични пријави за крадец од Гостивар, дел од предметите вратени на сопствениците

А1он
Секторот за внатрешни работи Тетово-Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар расчисти 20 кражби извршени во Гостивар и до Основното јавно обвинителство во тој град поднесе