hasim taci

Регион

Курти негира дека ги одбил барањата на Тачи да предложи мандатар за нова влада на Косово

А1он
Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти тврди дека, како лидер на партијата победничка на последните парламентарни избори во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ), не
Регион

Тачи до Курти: Не го искористивте правото да формирате Влада, почнуваат преговори со другите партии

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи му се обрати денеска на лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) и вршител на должноста премиер, Албин Курти, со ново писмо,
Регион

Курти му пишува на Тачи: Избори во Косово по пандемијата

А1он
Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) и вршител на должноста премиер на Косово, Албин Курти, го одби денеска барањето на претседателот на државата, Хашим Тачи, упатено
Регион

Тачи повторно побара од Курти име на мандатар за идната влада на Косово

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи му се обрати денеска на лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) и вршител на должноста премиер, Албин Курти, со барање да
Регион

Тачи го отфрли предлогот на Курти за составот на косовскиот тим за преговори со Србија

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод намерата на вршителот на должноста претседател на Владата Албин Курти да формира тим за преговори со Србија, оцени
Регион

Тачи поднесе кривична пријава против градоначалникот на Митровица

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи поднесе денеска кривична пријава против градоначалникот на Митровица Агим Бахтири, поради неговата неодамнешна изјава дека е можен „братоубиствен конфликт“ доколку
Регион

Тачи: Започнаа консултациите за формирање на новите косовски институции

А1он
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, по денешните одделни средби со премиерот во оставка и лидер на Движењето самоопределување (ВВ) Албин Курти и претседателите на Демократскиот
Регион

Весели: Не може да има избори во Косово во време на пандемија

А1он
Лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по денешната средба со претседателот на државата, Хашим Тачи изјави дека е „хипокризија да се зборува
Регион

Весели одговори на поканата од Тачи за консултации за формирање нова влада на Косово

А1он
Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократската партија на Косово (ПДК), Кадри Весели одговори позитивно на поканата од претседателот на државата Хашим Тачи за консултативна