hasim taci

Регион

Весели одговори на поканата од Тачи за консултации за формирање нова влада на Косово

А1он
Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократската партија на Косово (ПДК), Кадри Весели одговори позитивно на поканата од претседателот на државата Хашим Тачи за консултативна
Регион

Курти нема да оди кај Тачи на консултации за формирање нова влада на Косово

А1он
Лидерот на партијата Движење Самоопределување (ВВ) и премиер во оставка на Косово Албин Курти нема да одговори на поканата од претседателот на државата Хашим Тачи
Регион

Тачи го покани Курти на консултации за формирање нова влада на Косово

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи го покана лидерот на партијата Движење Самоопределување (ВВ) и премиер во оставка Албин Курти, на консултативна средба во врска со
Регион

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието
Регион

Тачи го обвини Курти дека е лажго, страшливец, расколник, човек без достоинство, антиамериканец…

А1он
Kосовскиот претседател Хашим Тачи вечерва изрече низа навреди и обвиненија на сметка на премиерот Албин Курти, за кого вели дека ѝ нанесува штети на државата,
Регион

Тачи: Време е Косово да се опреми со модерно оружје

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод 12-годишнината од прогласувањето на независноста на државата, порача дека, една година откако Безбедносните сили на Косово (ФСК) со законските
Регион

Тачи: Курти треба да го одбие мандатот ако не може да формира влада

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи му порача на лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да биде нов премиер на Косово откако неговата
Регион

Самоопределување ќе организира протести за уривање на Харадинај и Тачи

А1он
Косовската опозициска партија Движење Самоопределување (ВВ) бара вонредни парламентарни избори и за постигнување на таа цел ќе организира средби со граѓаните во сите градови на
Регион

Харадинај: Могерини ни предизвика политички трауми

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешното одбележување на тригодишнината од потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација рече дека неговата Влада не успеала да се
Регион

Тачи: Србија изврши геноцид во Косово

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека српските сили извршиле геноцид во Косово и дека нивните злосторства врз цивилното население нема никогаш да бидат заборавени