hasim taci

Регион

Тачи: Јас и народот на Косово најголема доверба имаме во САД

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи, за албанските медиуми изјави дека тој и народот на Косово имаат целосна и најголема доверба во САД. – Она што САД
Регион

Тачи: ЕУ да престане со злоупотребата на Косово и да го либерализира визниот режим

А1он
Косовскиот претседателот Хашим Тачи ја повика ЕУ да стави крај на, како што рече, злоупотребата на неговата земја и да го либерализира визниот режим за
Регион

Тачи објави видео за кое тврди дека го докажува бизнисот со дрога на „Курти и неговата група“

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи објави на својата страница на Фејсбук видео-клип, за кој тврди дека ги докажува криминалните дејствија на, според него, „групата“ на премиерот
Регион

Тачи одбива да учествува во преговори со Србија водени од посредниците од ЕУ

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека нема да учествува во преговори за нормализирање на односите со Србија, доколку тие ги предводи словачкиот дипломат Мирослав
Регион

Уставниот суд на Косово времено го суспендира декретот на Тачи за формирање нова влада

А1он
Уставниот суд на Косово доцна попладнево донесе времена мерка за суспендирање до 29 мај на дејствијата по однос на декретот на претседателот на државата Хашим
Регион

Тачи му го додели на Хоти мандатот да ја формира новата влада на Косово

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи му го додели попладнево на потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти мандатот да ја формира новата влада,
Регион

Курти: Тачи замина во илегала, обидот за формирање нова влада на Косово е неуставен

А1он
Премиерот во оставка на Косово и лидер на Движењето самоопределување (ВВ), Албин Курти во вечерашното обраќање пред новинарите најави дека иницијативата на претседателот на државата
Регион

Тачи: Косово деновиве ќе добие нова влада, не се распушта Собранието и нема нови избори

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешните консултации со лидерите на парламентарните партии, изрази уверување дека државата во наредните неколку денови ќе добие нова влада,