gruevski ekstradicija

Македонија

Кој стигна избега – седуммина место в затвор на слобода

Васко Маглешов
Кој се обидел да ѝ избега на правдата во земјава, судејќи по бројките, се чини дека успеал. За само две години од државата избегале седум
Македонија

Oбвинителството уште чека вештачења за бегството на Груевски

Васко Маглешов
И покрај тоа што поранешниот премиер, Никола Груевски, речиси една година е во Унгарија откако избега во ноември 2018 година, Обвинителството за гонење организиран криминал
Македонија

Ристовски: Министерството за правда не може да бара ревизија на азилот на Груевски

А1он
Република Северна Македонија не може да бара ревизија на азилот на поранешниот премиер Никола Груевски и Министерството за правда е немоќно да стори нешто повеќе,