gradeznistvo

Македонија

Во акцијата „Агент“ приведени четири лица за малверзации со градежно земјиште

А1он
Во рамки на полициската акција „Агент“ денеска од слобода се лишени четири лица, а по две се уште се трага. Лицата се осомничени дека сториле
Македонија

Почна изградбата на спортскиот центар „Јане Сандански“

А1он
Во општина Аеродром денеска почна изградбата на спортскиот центар „Јане Сандански“, кој  ќе се гради според сите стандарди на ФИБА и ЕХФ, на местото на истоимената
Економија

Ставрески: Градежништвото двигател на економскиот раст во кризни времиња

А1он
Градежништвото е една од  основните стопански активности во секоја земја и особено во вакви кризни времиња  во изминатите години  беше  двигател на економскиот раст во Македонија, оцени
Економија

Почнуваат саемите за градежништво и за недвижности

А1он
Над 300 компании со разновидна програма од градежништвото ќе се претстават на 10. издание на Меѓународниот саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација, кој
Македонија

Недостаток на обучени работници за изградба на објекти и енергетска ефикасност

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Препораките на ЕУ велат дека за енергетска ефикасност и користење обновливи извори на енергија, во Македонија е потребно годишно да се реновираат
Економија

Подобрена финансиската состојба на фирмите од градежништвото

А1он
Економската состојба во фирмите од градежништвото во четвртиот квартал од минатата година во однос на третиот квартал била понеповолна, но поповолна споредено со четвртото тримесечие од 2011