G-20

Свет

Климатските промени, енергетската криза, пандемијата на коронавирус меѓу најважните теми на Самитот на Г-20

А1он
Лидерите на земјите од Групата 20 , кои денеска и утре во Рим првпат ќе се сретнат лично од почетокот на пандемијата, ќе разговараат за
Свет

Министрите за трговија на Г-20 ветија праведна распределба на вакцините против Ковид-19

А1он
Министрите за трговија на Г-20 вчера се обврзаа дека ќе промовираат „праведна распределба“ на вакцините против Ковид-19, особено со укинување на „ограничувањата за извоз“, и
Свет

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели

А1он
Министрите од Г-20 одговорни за климата, енергетиката и животната средина на состанокот во Неапол не успеаја да се договорат за поамбициозни цели во спроведувањето на
Економија

САД загрижени поради мутациите на коронавирусот кои може да го загрозат закрепнувањето на светската економија

А1он
САД се многу загрижени поради делта мутацијата и новите варијанти на коронавирусот што може да се појават и да го загрозат закрепнувањето на светската економија,
Свет

Министрите за надворешни работи на Г-20 ќе разговараат за стратегијата против пандемијата

А1он
Министрите за надворешни работи на Г-20 денеска во Матера, јужна Италија, ќе разговараат за борбата против пандемијата на коронавирусот, заштитата на климата и помошта за
Економија

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

А1он
Се подобрува глобалната економска состојба, но тоа се одвива многу бавно, пред се, поради неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различните земји, напишаа министрите
Свет

Околу 40 милиони медицинари бараат од Г20 да го стават јавното здравје во центарот на економското опоравување

А1он
Повеќе од 40 милиони лекари, техничари и друг медицински персонал од 90 земји потпишаа апел до групата најбогати земји во светот Г20 да го стават