fatmir bitikji

Македонија

Ковачевски: Ако Грците сакаат да купат дел во МЕПСО, ние сакаме да купиме дел од солунското пристаниште

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски како лажни вести ги оцени тврдењата дека се планира продажба на дел од Македонскиот електропреносен систем оператор – МЕПСО. -Оваа информација доминантно
Македонија

Функционерите нема да добијат ново зголемување, за да им се намалат енормно зголемените плати треба повеќе законски измени

А1он
Со новиот буџет, за 2024 година, што веќе се креира и е во завршна фаза, ќе нема средства за повисоки плати на функционерите, рече денеска
Економија

Битиќи: Со опозицијата имаме различно интерпретирање на инфлацијата, тие зборуваат за просечна, ние за месечна

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека власта и опозицијата различно ја интерпретираат моменталната инфлација во земјава и дека секој ги толкува бројките како
Економија

Битиќи: Вештачкото покачување на цените е координиран договор помеѓу трговците

Орце Костов
Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во просториите на Комисијата
Македонија

Битиќи: Имаме поддршка од европските пријатели, да донесеме државничка одлука, Европа е нашиот дом

А1он
Енергетските предизвици се заеднички – наши, на регионот, на Европа, а нивното решавање бара заеднички пристап, заедничко планирање и заеднички акции, порача денеска вицепремиерот Фатмир
Економија

(ВИДЕО) Финансиска помош за инвестиции ќе добијат 280 компании

А1он
Договори за финансиска помош ќе бидат потпишани со 280 компании кои влегуваат во инвестициски циклус од околу 145 милиони евра и ќе креираат повеќе од
Економија

Битиќи: Топлинската енергија во Скопје ќе биде испорачана навреме

А1он
На денешната прес-конференција во Владата, Битиќи нагласи дека она што е најважно во моментот е постапката за избор на нов економски оператор на топлинска енергија
Економија

(ВИДЕО) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

А1он
Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена криза, вели вицепремиерот за економски