evrobasket

Спорт

Македонските кошаркари од руски Перм ги почнуваат квалификациите за Евробаскетот 2021

А1он
Градот Перм ќе биде во улога на домаќин на првиот квалификациски натпревар за пласман на Евробаскетот 2021 година, во која селекцијата на Русија ќе ја
Спорт

Кокошков: Срам ми е што не го научив словенечкиот јазик

А1он
Српскиот кошаркарски стручњак Игор Кокошков кој ја предводеше Словенија до титулата европски шампион изјави дека единствена работа од која се срами за времето поминато на
Спорт

ВИДЕО: Драгиќ доби подарок дрес од Дражен Петровиќ и се расплака

А1он
Најдобриот играч на Евробаскет 2017, Горан Драгиќ кој ја предводеше својата репрезентација Словенија до шампионскиот трофеј, вчеравечер соопшти дека се повлекува од репрезентацијата, но денот
Спорт

Словенија нов европски кошаркарски шампион

А1он
Словенечката кошаркарска репрезентација за прв пат во својата историја го освои шампионскиот трофеј на едно континентално првенство. Вечерва во Истанбул Словенија предводена од извонредниот Горан
Спорт

Ѓорѓевиќ: Ќе играме против најдобрата репрезентација на Првенството

А1он
Кошаркарската репрезентација на Србија по 2009 година повторно ќе игра во финале на Европско првенство. Утре во Истанбул противник ќе им биде селекцијата на Словенија,
Спорт

Србија во финалето на Евробаскетот против Словенија

А1он
Кошаркарската репрезентација на Србија е вториот финалист на Евробаскетот 2017, откако синоќа во второто полуфинале ја совлада Русија со 87:79 (25:20; 23:14; 18:23 и 21:22).
Спорт

Кокошков: Во финалето ќе играме против Србија, а ќе победи Словенија

А1он
Српскиот стратег на кормлото на кошаркарската репрезентација на Словенија, Игор Кокошков очекува во финалето на Европскиот шампионат, чија завршница се игра во Истанбул, Словенија за
Спорт

Словенија прв финалист на Европското кошаркарско првенство

А1он
Репрезентацијата на Словенија е првата која обезбеди пласман во финалето на Европското кошаркарско првенство, чија завршница се игра во Истанбул. Во првиот полуфинален натпревар, кошаркарите