evrobasket

Спорт

Шест претенденти за организацијата на Евробаскетот 2025

А1он
Во трка за организација на Европското кошаркарско првенство во 2025 година влегуваат: Кипар, Финска, Унгарија, Летонија, Русија и Украина. Еврошампионатот којшто треба да се одржи
Uncategorized

Извлечени групите за Евробаскетот догодина, од фаворитите само Србија доби полесна група

А1он
Во организација на ФИБА Европа, денес во Берлин беше извршена жрепката за Европското кошаркарско првенство кое ќе се одржи следната година. Состав на групите: Група
Спорт

Македонските кошаркари од руски Перм ги почнуваат квалификациите за Евробаскетот 2021

А1он
Градот Перм ќе биде во улога на домаќин на првиот квалификациски натпревар за пласман на Евробаскетот 2021 година, во која селекцијата на Русија ќе ја
Спорт

Кокошков: Срам ми е што не го научив словенечкиот јазик

А1он
Српскиот кошаркарски стручњак Игор Кокошков кој ја предводеше Словенија до титулата европски шампион изјави дека единствена работа од која се срами за времето поминато на
Спорт

ВИДЕО: Драгиќ доби подарок дрес од Дражен Петровиќ и се расплака

А1он
Најдобриот играч на Евробаскет 2017, Горан Драгиќ кој ја предводеше својата репрезентација Словенија до шампионскиот трофеј, вчеравечер соопшти дека се повлекува од репрезентацијата, но денот
Спорт

Словенија нов европски кошаркарски шампион

А1он
Словенечката кошаркарска репрезентација за прв пат во својата историја го освои шампионскиот трофеј на едно континентално првенство. Вечерва во Истанбул Словенија предводена од извонредниот Горан
Спорт

Ѓорѓевиќ: Ќе играме против најдобрата репрезентација на Првенството

А1он
Кошаркарската репрезентација на Србија по 2009 година повторно ќе игра во финале на Европско првенство. Утре во Истанбул противник ќе им биде селекцијата на Словенија,
Спорт

Србија во финалето на Евробаскетот против Словенија

А1он
Кошаркарската репрезентација на Србија е вториот финалист на Евробаскетот 2017, откако синоќа во второто полуфинале ја совлада Русија со 87:79 (25:20; 23:14; 18:23 и 21:22).