Извлечени групите за Евробаскетот догодина, од фаворитите само Србија доби полесна група

Од:

Во организација на ФИБА Европа, денес во Берлин беше извршена жрепката за Европското кошаркарско првенство кое ќе се одржи следната година.

Состав на групите:

Група А: Шпанија, Русија, Турција, Грузија, Белгија, Бугарија.

Група Б: Франција, Литванија, Словенија, Германија, Унгарија, Босна и Херцеговина.

Група Ц: Грција, Италија, Хрватска, Украина, Велика Британија, Естонија.

Група Д: Србија, Чешка, Полска, Финска, Израел, Холандија.

Би можело да ве интересира

Бен Симонс ќе ги бојкотира тренинзите и натпреварите на Филаделфија

А1он

Шест претенденти за организацијата на Евробаскетот 2025

Ана Ололовска

Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

А1он

Шенгелија, избран за претседател на синдикатот на играчи во Евролигата

А1он

Општина Аеродром домаќин на Меѓународниот кошаркарски турнир „Драган Василов – Цевка“

Ернандез повеќе не е селекторот на Аргентина

Ана Ололовска