evrobasket

Спорт

Непоразените Словенија и Шпанија во борба за финале на Евробаскет 2017

А1он
Првото полуфинале на Европското првенство во кошарка вечерва во Истанбул, со почеток во 20:30 часот, го играат непоразените селекции досега Словенија и Шпанија, која е
Спорт

Србија преку Италија до полуфиналето на Евробаскет

А1он
Репрезентацијата на Србија се избори за полуфинале на континенталниот кошаркарски шампионат откако синоќа во Истанбул ја совлада Италија со 83:67. Српските кошаркари клучната предност ја
Спорт

Русија трет полуфиналист на Европското кошаркарско првенство

А1он
Репрезентацијата на Русија е третата која обезбеди пласман во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство чија завршница се игра во Истанбул. Во првиот денешен натпревар од
Спорт

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

А1он
Словенија ја победи Летонија со 103:97 синоќа во Истанбул и се пласира меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка. Најзаслужни за големиот успех
Спорт

Европскиот првак Шпанија прв полуфиналист на Евробаскет 2017

А1он
Европскиот шампион во кошарка селекцијата на Шпанија е првиот полуфиналист на Евробаскет 2017 откако во првото четвртфинале вечерва ја совлада Германија со 84:72. Резултат по
Спорт

Почнува четвртфиналната фаза на Евробаскет 2017

А1он
Во Истабнул, Турција за денеска и утре е предвидено да се одиграат натпреварите од четвртфиналето на Европското кошаркарско првенство. Денеска ќе настапат единствените непоразени во
Спорт

Формирани четвртфиналните двојки на Евробаскет 2017

А1он
По одигрувањето на последниот осминафинален дуел меѓу Хрватска и Русија синоќа во Истанбул познати се сите четвртфинални двојки на Европското кошаркарско првенство. Последни место меѓу