ema

Свет

ЕМА ја одобри вакцината на Новавакс против Ковид-19

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против Ковид-19 од американската компанија Новавакс, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се надева
Свет

ЕМА: Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ може да се прими како засилувачка два месеца по првата

А1он
Европската агенција за лекови денеска соопшти дека вакцината против Ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“ може да се користи како засилувачка доза два месеца по примената
Свет

ЕМА: Третата доза на вакцината против Ковид-19 е безбедна и ефикасна три месеци по ревакцинацијата

А1он
Европската агенција за лекови (EMA) денеска соопшти дека е „безбедно и ефикасно“ да се примат засилувачки дози на вакцините против Ковид-19 три месеци по втората
Свет

Европската агенција за лекови дозволи засилувачка доза за лица со ослабен имунитет, 28 денови по ревакцината

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соошти денеска дека засилувачка доза на вакцини против Ковид-19, изработени и произведени од Бионтек/Фајзер и од Модерна, може да се
Свет

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

А1он
Во почетокот на октомври Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе објави дефинитивен став за потребата од трета доза вакцина против Ковид-19. Одлуката беше донесена на