dik

Македонија

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

А1он
Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Приговорите
Македонија

ВИДЕО: Ниту членовите на ДИК од ДПМНЕ не гласаа за приговорите на ДПМНЕ

А1он
ДИК го одби и вториот приговор за општина Центар. Членовите на ДИК предложени од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа да се прифати приговорот од нивната партија и
Македонија

(ВИДЕО) Кондарко: Сите знаеме што се случуваше на гласањето во Центар

А1он
Првиот од 66-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ за општина Центар не е изгласан. Трае „жешка“ расправата за приговорот за избирачкото место 2844. Овластениот предлагач на ВМРО-ДПМНЕ,
Македонија

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

А1он
Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата. Членовите на
Македонија

ДИК ги одби приговорите, Циц е градоначалник на Куманово

А1он
Вечерва , Државната изборна комисија ги отфрли сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. Со ова останува победата на Зоран Дамјановски  во градоначалничката трка за Куманово.
Македонија

ДИК пресече: Истражниот судија нема право да одземе изборен материјал за време на изборниот процес

А1он
По расправа и убедување со шест гласа „за“ и со еден „против“, Државната изборна комисија донесе заклучок дека истражниот судија во Куманово ќе може да
Македонија

Ибраими: Постапката на истражниот судија во Куманово е класичен упад во изборниот процес

А1он
На итна седница, Државната изборна комисија, ја почна жешката расправа. Седницата е о барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен
Македонија

ДИК ќе расправа за барањето за одземање на списоците од три избирачки места во Куманово

А1он
Државната изборна комисија претпладнево на седница го разгледува барањето на Општинската изборна комисија-Куманово, а по наредба на истражен судија, за одземање на избирачкиот список на