dik

Македонија

Истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

А1он
Вечер истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата на 7 април.
Македонија

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во 16 општини, СДСМ во три, ДУИ во седум, ДПА во две

А1он
Државната изборна комисија претпладнево ги објави првичните целосни резултати за Градот Скопје и за 31 општина каде што вчера се одржа вториот круг од локалните избори
Македонија

Половина од затворениците во Идризово ги нема во избирачкиот список

А1он
Во вториот круг од локалните избори правото на глас не го остварија сите затвореници од Казнено поправната установа Идризово. Исто беше и во првиот круг,
Македонија

Под силно обезбедување ДИК го подигна гласачкиот материјал

А1он
Државната изборна комисија, согласно законските рокови, го подигна гласачкиот материјал за вториот круг од локалните избори. Се се одвиваше под силно полициско обезбедување и со
Македонија

ДИК: Гласање со биометриски пасоши само со постојана македонска адреса

А1он
Државната изборна комисија на денешната седница не го прифати предлогот на потпретседателот Супхи Јакупи насловната и заклучната страница од изводите на Избирачкиот список по избирачки
Македонија

ДИК одлучи да се направи увид во гласачкиот материјал во Чаир

А1он
По долга пауза Државната изборна комисија синоќа одлучи да се направи увид во гласачкиот материјал за Чаир за да се утврди дали се веродостојни изборните резултати
Македонија

Извесно прегласување во Струмица на три избирачки места

А1он
Гласањето на уште две гласачки место во Струмица денеска е поништено откако ДИК со четири гласа „за“ и три „против“ прифати приговори поднесени од страна
Македонија

Драма во ДИК за Струмица

А1он
Продолжува драмата, кавгите, обвинувањата во Државната изборна комисија за Струмица. Мнозинството во Државната изборна комисија, го прифати и вториот приговор од ВМРО-ДПМНЕ и поништи уште
Македонија

Рокот истече, ДИК се уште расправа за приговорите

А1он
Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот.