bpc

Македонија

Бугарски интелектуалци и јавни личности ја повикуваат БПЦ да ја прифати понудата на МПЦ

А1он
Во писмо испратено од бугарски интелектуалци, јавни личности, новинари и потомци на семејства од Македонија се повикува Бугарската патријаршија да ја прифати подадената рака на
Македонија

Митрополитот Агатангел со спротивен став од Синодот на МПЦ

А1он
Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна
Македонија

БПЦ ќе се консултира со останатите православни цркви пред да одлучи по барањето на МПЦ

А1он
Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14
Македонија

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

А1он
Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови
Македонија

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

А1он
Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на
Македонија

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

А1он
Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија на 9 ноември одлучил да ја признае Бугарската православна црква како Мајка Црква, за што