БПЦ ќе се консултира со останатите православни цркви пред да одлучи по барањето на МПЦ

Од:

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката.

Од БПЦ изјавиле дека предлогот ќе биде разгледан на седницата на 27 ноември, но не очекуваат дека веднаш ќе биде донесена одлука.

Синодот на МПЦ-ОА на 9 овој месец испрати писмо до БПЦ во кое се бара воспоставување на „евхаристиско единство со возобновената Охридска Архиепископија во лицето на Македонската православна црква“.

– Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе ја препознае и признае Бугарската православна црква – Бугарска Патријаршија како Мајка Црква, која прва ја прифаќа и признава нејзината автокефалност, истата ја обзнанува и актуелизира, претставува и се застапува за неа пред Вселенската патријаршија и пред другите помесни цркви, стои во писмото од МПЦ-ОА.

Би можело да ве интересира

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Бугарија в недела повторно на предвремени избори, шести во последните три години

Орце Костов

ВИДЕО: Македонец фатен со 21 килограм амфетамин во Бугарија

Катерина Ѓуровски

МПЦ-ОА повика на масновност на изборите