bozik

Регион

Србите во Албанија бараат училишта на мајчин јазик во Скадар и 7 јануари државен празник

А1он
На одбележувањето на големиот православен празник Божик, српско-црногорското малцинство побара формирање училишта на нивен мајчин јазик во Скадар и прогласување на седми јануари за државен
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Божиќ е празник на храбри одлуки

А1он
Претседателот на Владата, Оливер Спасовски придружен од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше
Македонија

Спасовски и Мицкоски на литургија по повод Божик во Соборниот храм

А1он
Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одржа централната свечена божествена литургија по повод празникот Раѓањето Христово – Божик на која присуствуваа и
Македонија

Пендаровски со честитки до православните верници по повод Божик

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска упати честитки до сите православни верници во земјата по повод големиот празник Раѓањето христово – Божик. – Сакам на
Македонија

Божиќно послание на г.г. Стефан: Денес сè помалку има човечност, а сè повеќе нетрпеливост и неразбирање меѓу луѓето и народите

А1он
Возљубени чеда во Господа, Денес е денот на радоста, денот кога ги доживуваме вистината и убавината на нашата вера; ова е денот на добрата волја,
Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик. – Од се срце посакувам празничните
Видео Македонија

ВИДЕО: Заедништво, човечност и разумност кај политичарите, порачаа верниците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со света литургија, кршење на бадниковата погача, изборот на новиот кум христијанските верници го чествуваа празникот Бадник во соборниот храм „Св. Климент Охридски“. На прославата
Македонија

Спасовски: Празниците се голема духовна сила, да го понесеме доброто како чест и да продолжиме заедно по патот на мирот и спокојот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до претставниците на Синодот на МПЦ –
Македонија

Заев: Низ сплотеност и хармонија, совесно да продолжиме да придонесуваме кон достоинствено општество на спокојни и среќни луѓе

А1он
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, во чест на големите христијански празници Бадник и Рождеството Христово Божик, упати честитка до г.г. Стефан, архиепископот на Македонската